Search

מעגל היצירה של החיים, המחשבה והחזרה להרמוניה

על-פי התפיסה הדאויסטית, שאיפת האדם היא להתפתח ברמת המודעות ולהגיע לאיחוד עם הדאו. בספר ה'דאו דה ג'ינג' (ספר הדרך והסגולה) שכתיבתו משוייכת לחכם הדאויסטי לאו טזה, נכתב על הדאו: 'את הדאו הנצחי לא ניתן לתאר במילים כל שם שאנסה לתת לו יהיה רחוק משמו האמיתי נטול שם הוא מקור ראשיתם של שמים וארץ נטולת תאר היא אמם של ריבוא הדברים' * תרגום מתוך ספרו של ניסים אמון - ספר הטאו. הדאו הינו ראשית כל הדברים ומאחורי כל שכבות היצירה עומד הדאו. הדאויסטים הבינו שיש לחדור ללב ליבה של התודעה בשביל להתאחד עימו. מתוך הניסיון המדיטטיבי, הם גילו כי מתוך הדאו גם בוקע אור לבן המהווה נקודה של איחוד והרמוניה מושלמת במימד היצירה. האור הלבן המאוחד, נקרא גם 'הרוח המקורית' (yuan shen) והוא נברא מתוך הדאו, והוא חולף דרך מנסרה השוברת אותו לחמש אורות או צבעים (תדרים) שונים. האינטרקציה הנוצרת בין חמשת האורות מולידה תנועה, התמרה ושינוי בין האחת לשניה. בתמונה התחתונה ניתן לראות המחשה לדאו (הרקע השחור), האור הלבן המאוחד נשבר דרך המנסרה (המשולש) ומתפצל לצבעים שונים.

על-פי התפיסה הדאויסטית, חמשת האורות עוברים תהליך הדרגתי של התגבשות עד לכדי יצירה של העולם החומרי בו אנו חיים. ברמת התודעה: חמשת האורות נקראים חמשת הרוחות (wu shen五 神) או חמשת איכויות/תבניות הנפש. האור האדום - שן (shen): מייצג חווית חיבור והכרה לחלקים מנטלים גבוהים ולכוחות עליונים.

האור הצהוב/חום - אי (yi): מייצג את התנועה המחשבתית, הקוגניציה.

האור הלבן/כסוף - פו (po): מייצג את התחושות הגופניות, החיבור לגשמי ויצירת תחושת אשלייה של סופניות.

האור הכחול/שחור - ג'י (zhi): מייצג כוח רצון ואת היכולת להגשים את הרוח בחומר. האור הירוק - חון (hun): מייצג את המרכיב הנפשי האינסופי, ההתחדשות והיכולת לנדוד מעבר לזמן ולמקום. ברמה האנרגטית: חמשת האורות מתבטאות כחמישה סוגים של צ'י בגוף ובאות לידי ביטוי בכיווני תנועה: עליה, התרחבות, הפרדה, התכנסות ושקיעה, התואמים לחמשת התנועות עץ, אש, אדמה ,מתכת ומים. זוהי רמת המודעות המאפיינת תרגול צ'י-קונג, המתבטא ביכולת לחוש את התנועה הפנימית, לווסת ולהרמן את הכיווניות שלה. בהמשך ככל שרמת המודעות עולה בתרגול, ניתן לחוש את הערוצים (מרידיאנים) המרכיבים את המבנה האנרגטי ולעודד התמרה ושינוי של צ'י בתוכם. ברמה הגשמית: חמשת האורות באות לידי ביטוי בצורה פיזית כחמישה איברים - כבד, לב, טחול, ראות, כליות. ברפואה הסינית מתייחסים אל האיברים הפנימיים כהשתקפות של חמשת האורות, הרוחות והתנועות. על כן, ההתייחסות בטיפול היא בעיקר דרך האינטרקציה של האיברים הללו יחדיו, יחד עם רקמות ומערכות נוספות.

מהי אותה מנסרה ששוברת ומפצלת את האור הלבן? התשובה לכך תשמע לחלקכם מעט מוזרה, אבל המנסרה או המסננת הזו היא אתם! בני האדם המורכבים מגלי מחשבה, רגשות, דחפים ורצונות, מייצרים הפרעה לכוח היוצר - לאור הלבן ההרמוני והמאוחד, העומד בלב ליבה של התודעה ובכך גורמים לו להשבר ולהתפצל. הפירוק שלו לחלקים השונים, יוצר מערכת אינטרקציות וכך מופיעה תנועה דינמית השואפת כל הזמן לשינוי והתמרה. במילים אחרות, אם האור הלבן והמאוחד - הכוח היוצר, לא היה עובר דרך המנסרה האנושית, הוא לא היה נשבר ומתפצל ולא הייתה מופיעה מערכת דינמית ותנועתית, לה אנו קוראים החיים. בפועל, המחשבות והרגשות של בני האדם נוטות להאחז, להיתקע ולהחסם. מצב זה יוצר דיסהרמוניה שעל-פי האמונה הדאויסטית אינו מאפשר להם להגיע לאיחוד עם האור הלבן - הרוח המקורית והדאו. השאיפה היא להגיע להרמוניה מושלמת שתאפשר להתחבר לרוח המקורית ולהגיע לאיחוד עם הדאו וכך להשתחרר ממעגל היצירה והלידה מחדש - גלגול נשמות (סמסרה - כפי שהבודהיסטים מתארים בסנסקריט). כיצד ניתן להשיב את חמשת החלקים להרמוניה? בכדי להשיב את ההרמוניה, יש להפסיק את הדיסהרמוניה. הדיסהרמוניה נוצרת מאיתנו, ממכלול המחשבות והרגשות שלנו. גלי המחשבה והרגש הם אינסופיים במהלך החיים, לא ניתן להפסיק את פעולתם והם חלק אינטגרלי מאיתנו, אבל ניתן להתמיר אותם למודעות גבוהה יותר ובכך לאפשר להם להתחלף ולהשתנות מבלי שיגרמו לתקיעות, האחזות ודיסהרמוניה במעגל חמשת התנועות. מודל חמשת התנועות ומעגל החיים של המחשבה 1. בשלב הראשון נולדת מחשבה. 2. בשלב השני המחשבה מגיעה להבשלה, היא הופכת לרעיון, מטרה או חזון. 3. בשלב השלישי מהרהרים על המחשבה, לעיתים המחשבות על המחשבה הופכות להיות טורדניות ואף גורמות לחרדה - איך זה באמת יהיה? 4. בשלב הרביעי המחשבה עוברת התמרה להרגשה וחוויה וברמה הפרקטית - איך זה יתבצע? 5. בשלב החמישי כוח הרצון צריך להנכיח ולהביא את המחשבה לידי ביטוי ממשי.


מעגל המחשבה הדיסהרמוני במידה ומעגל המחשבה אינו תקין ואין מעבר חלק בתהליך היצירה, תיווצר תקיעות. אם יש לנו האחזות עודפת בתהליך המחשבה (באחד השלבים), זה יצור תסכול, תקיעות ובסופו של דבר חוסר מימוש. התקיעות הלא מודעות לתהליך המחשבה שלנו, תבוא לידי ביטוי בגוף. הגוף בו אנו חיים, מכיל את הלא מודע וכל האחזות לא מודעת תבוא לביטוי דרכו. המודל הסיני מסביר שדרך הערוצים (המרידיאנים) תתבטא התקיעות. הערוצים הם למעשה הממשק המקשר בין התודעה לגוף ובהם זורם הצ'י. הצ'י הוא התודעה או ההכרה שלנו במצב צבירה נוזלי הנע בתוך גופינו. צ'י סטגנטיבי בא לידי ביטוי כסימפטום גופני ולאורך זמן יכול להתגבש ולעבור התמרה לסטגנציה ממשית - ברקמה הפיזית, מצב שאנו רוצים כמובן למנוע, כי ככל שהתקיעות הופכת להיות יותר "חומרית" היא מתעצמת ומסוכנת יותר. במידה וכן קיימת מודעות לתקיעות, זה יבוא לידי ביטוי ברגש (כעס, שמחה, דאגה, עצב, פחד וכו') כי הרגש הוא תוצר של החסימה והתקיעות המחשבתית. כשאתה לא מממש את עצמך, לא מצליח לספק את הצרכים או את הדחפים שלך עלולים לחוש תסכול, דאגה, דכאון או כעס. כשמצליחים לחוות הצלחה, סיפוק, מימוש ניתן להרגיש שמחה גדולה. כשפוגשים חוויה קשה, כואבת או טראומתית שמשפיעה על הלך המחשבה נחוש פחד, חרדה, עצב וכו'. ז"א שמודעות למחשבה ולהאחזות שלה תיצור תגובה רגשית ואילו חוסר מודעות תיצור סימפטום גופני. מדיטציה ככלי להתבוננות, לפיתוח מודעות ולהחזרת ההרמוניה במצב מדיטטיבי אנו מתבוננים ונעשים מודעים וערים למחשבות שלנו, לרגשות שלנו ולסימפטומים הגופניים. התבוננות זו מאפשרת לנו לקחת מרחק ולא להסחף לתוך מבול המחשבות והרגשות. ההתבוננות זו מאפשרת לנו להקשיב לתסמינים הגופנים ולהעלות אותם לרמה רגשית מודעות. לא תמיד נדע ונבין את הלך המחשבות שלנו עד סופם, ישנם מחשבות ומערכות אמונה חבויות עמוק עמוק בתוך התודעה. אבל ניתן יהיה לשחרר ולהרפות מהאחזות והתקיעות של חלקן, ברגע שהן עולות למודע. אחד האמצעים לשחרר את האחזות ולעודד את ההמשכיות וההתמרה של המחשבה במעגל היצירה היא, להתמיר את הרגש המודע למעלה (תכונה נעלה): תסכול וכעס מותמרים לסבלנות. חוסר שמחה או התרגשות עודפת מותמרים לתשוקה ואהבה. עודף מחשבות ודאגות מותמרות לאמפתיה לאחר או חמלה עצמית. עצב וחוסר הערכת עצמית מותמרות לאומץ. חרדה, פחד ותחושת הישרדות מותמרות לחכמה.כשהתקיעות וההיאחזות במעגל היצירה המחשבתי תיפסקנה, כשנתמיר את הסימפטום הגופני לרגש מודע ואת הרגש המודע לתכונה נעלה כשתכונה נעלה תתחלף בעוד תכונה נעלה, מעגל חמשת התנועות ינוע בחופשיות, ללא עיכוב או הפרעה הדיסהרמוניה תהפוך להרמוניה והמודעות תתרחב ונוכל להתאחד בחזרה עם הרוח המקורית סובלנות - אהבה - חמלה - אומץ - חכמה


85 views0 comments

כל הזכויות שמורות לאריאל חודורקובסקי  2020-2021
אין להעתיק, להפיץ, לשכפל או לשתף את הסרטונים והמאמרים באתר ללא רשות.

אין

  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook