top of page

להכשיר את הגוף ואת התודעה
תוכנית הלימוד והנחיות למתרגל המתחיל

המפתח לשיפור הבריאות הגופנית והנפשית באדם, על-פי המודל הרפואי הסיני, תלוי בכמות ואיכות הצ'י בגוף.

המושג צ'י בסינית (קי ביפנית או פראנה בהודית), הינו מושג מעט חמקמק ושנוי במחלוקת ולרוב נהוג לתרגם אותו כ'אנרגית החיים'.
מושג הצ'י בא לידי ביטוי בקשר ובחיבור שבין הדברים ומכאן שהוא בעל כוח מחייה ומעניק חיים, על אף שאינו נראה. 
הצ'י-קונג, כתרגול תנועה ונשימה מודעת, הינו אמצעי לייצר חיבורים חזקים יותר ביו התודעה לגוף, באמצעותם המערכת הגופנית-נפשית שלנו תתפקד באופן מיטבי יותר.

רוב האנרגיה שלנו בחיים מנותבת לטובת הדחפים היצריים, המחשבות והרגשות שלנו , מצב היוצר מעין פחת של אנרגיה.
התרגול מאפשר לנפש שלנו להיות שקטה ומווסתת יותר, וכך רמות גבוהות יותר של אנרגיה נשמרות בגוף, ומתקיימים פחות תהליכי פיזור.
ככל שכלכלת האנרגיה טובה יותר (יותר אנרגיה נאצרת בתוכנו ומתפזרת פחות החוצה) כך ניתן למחזר אותה לטובת תהליכי ריפוי גופניים ואף לתהליכים תודעתיים מעמיקים יותר. בעקבות שינויים אלו, הגוף הופך להיות הרבה יותר פונקציונאלי, מאוגד ועוצמתי והנפש נעשית יותר נינוחה ושקטה.

בהתאם להבנת תהליך טרנספורמטיבי זה של הצ'י-קונג, נבנו קטגוריות התרגול שבספרייה הדיגיטלית:

  להאריך ולמתוח את הגוף 

הגוף שלנו נוטה להתקצר ולהתכווץ במשך הזמן עקב לחץ נפשי, ישיבה ממושכת, חוסר ביצוע של פעילות גופנית וסיבות נוספות. על כן, עלינו להקפיד לפתוח, למתוח, לפתל ולהאריך את המעטפת החיצונית של הגוף הפיזי. השיעורים המצורפים תחת כותרת זו כוללים תרגילי צ'י-קונג עם תרגילים מגוונים, השמים יותר דגש על אספקט זה. 

 לרכך ולשחרר את הגוף והמפרקים

הגוף שלנו סופג ואוגר את המתח הנפשי במהלך כל חיינו והופך להיות יותר נוקשה ומתוח עם הזמן. על כן, עלינו להקפיד לרכך, לשחרר ולהרפות את המתח הגופני שהצטבר בתוכנו ובמפרקי הגוף. השיעורים המצורפים תחת כותרת זו כוללים תרגילי צ'י-קונג מגוונים, השמים דגש רב יותר על ריכוך הגוף והמפרקים.

  להרחיב ולאחד את החליפה הפנימית
(רקמת הצ'י / הגוף הפנימי)

המודלים האנרגטיים שפותחו במשך אלפי שנים בסין, עסקו במיפוי נתיבי הצ'י (אנרגיה) בגוף. ככל שנתיבים אילו ('נתיבי האנרגיה והנפש בגוף') פתוחים ורחבים יותר, כך הצ'י יוכל לזרום בחופשיות רבה יותר וללא עיכוב. לפי הרפואה הסינית, תקיעות של הצ'י עלולה לגרור אחריה הופעה של מחלות ועל כן, הרפואה המונעת הכי טובה, היא שמירה על תנועה זורמת ותקינה של הצ'י בגוף. על כן, הצ'י-קונג כרפואה מונעת מטרתו "לרפא את המחלה לפני שהיא מופיעה".
 

השיעורים בקטגוריה זו מסייעים להרחיב את הגוף מבפנים, לאגד אותו כיחידה אחת מאוחדת, לפתוח את הנתיבים/הערוצים (רקמת הצ'י) ולעודד זרימה תקינה של האנרגיה בגוף.

  לפתוח את מרכז הלב ולהשקיט את הנפש

מרכז ההתמרה האנרגטי הממוקם במרכז החזה/רום הבטן, קשור ללב ולמימד הרגשי של האדם. כשהאזור הזה פתוח ומשוחרר האדם יוכל להרגיש, להתחבר, להעניק ולגלות חמלה לאחר ולעצמו. השיעורים המצורפים לקטגוריה זו מסייעים לפתוח, לשחרר ולהרפות את אזור בית החזה והסרעפת ולאפשר לנשימה ולאנרגיה לשקוע מטה לתוך המרכז התחתון (דאן טיאן/שדה האלקסיר).
 

  לבנות ולמלא את המרכז - דאן טיאן גונג

השיעורים בקטגוריה זו יסייעו לכם לבנות את שדה ההתמרה התחתון (דאן טיאן), המהווה מרחב (שדה) לאיסוף, הצטברות והתמרה של האנרגיה בגוף. בהמשך, כששדה ההתמרה התחתון יתעורר לחיים (לאחר שיצטבר בו מספיק "יאנג צ'י"), הוא ידחוף ויתמיר עוד אנרגיה לתוך הערוצים ולאיברים הפנימיים. כשהאיברים הפנימיים מוזנים היטב הם יתפקדו באופן אופטימאלי, הגוף והנפש יהיו בריאים וחיוניים יותר.

שדה זה נבנה באופן הדרגתי מאוד, תוך סבלנות רבה, באמצעות תנועות ידיים מוגדרות ושקיעתה של המודעות והנשימה לתוך ליבת הגוף. לקריאה מורחבת על התהליך התאורטי לבניית הדאן טיאן, היכנס לבלוג באתר.

הרמון חמשת האלמנטים

מודל חמשת האלמנטים, מורכב מחמש איכויות אנרגטיות שונות השואפות לעבוד יחד באיזון והרמוניה. מודל זה הינו 'קוד' שדרכו ניתן להבין את החוקיות של הטבע והאדם. השיעורים בקטגוריה זו מחולקים לרוב לפי האלמנטים השונים: אש, אדמה, מתכת, מים ועץ. מטרתן היא לאזן ולווסת את האיכויות האנרגטיות השונות האלו בתוכנו.
ניתן לקרוא עוד על חמשת התנועות/האלמנטים בבלוג שבאתר.

עבודה פנימית ופיתוח איכויות נוספות

ככל שאנו לומדים לשקוע, להרפות וליישב את התודעה שלנו בתוך הגוף, התנודות המחשבתיות והרגשיות פוחתות, הרעש דועך והשקט נכנס. כתוצאה מהשקטת התודעה, האנרגיה שהייתה מנותבת לטובת פעילות מחשבתית ורגשית, תתחיל לנוע פנימה לתוך הגוף ולהצטבר בשדה התחתון (דאן טיאן) אותו עצבנו ובנינו בתרגול הצ'י-קונג.

תפקיד הדאן טיאן הוא להוות עוגן לתודעה ולרכז את האנרגיה. כשאנרגיה המצטברת בשדה התחתון ומגיעה לכמות משמעותית, היא תזלוג ותדחף לתוך מערכת הערוצים (רקמת הצ'י), תפתח אותם ותסייע לשחרר חסימות רגשיות ופיזיות.


תהליך טרנספורמטיבי זה, יקדם אותנו לתהליכים פנימיים נוספים שיובילו אותנו לתודעת הריק, מודעות הריקה מכל אובייקט (wuji). זהו הטבע האמיתי שלנו, האני הגבוה או המודעות הנשגבת שהיא מעבר למרחב הזמן והמקום.

מתוך מרחב שקט, מלא ואינסופי זה, ניתן יהיה להוליד אפשרויות רבות ושונות בחיינו.

  :צפו בסרטון שבו אני מסביר אודות מפת הדרכים (הקטגוריות) לתרגול צ'י-קונג

המלצות לתרגול:

א. הקפידו לתרגל מדי יום! המפתח להצלחה תלויה ביכולת ההתמדה וההתמסרות שלכם לתרגול.

ב. זכרו שצ'י-קונג אמור להיות חלק אינטגרלי מאורח החיים שלכם, כמו אכילה, שינה וצחצוח שיניים.
    

ג. ככל שתתרגלו יותר, כך הגוף והנפש שלכם ילמדו יותר להרפות ולשחרר, ותרצו להתכנס יותר ויותר לתוך השקט של התרגול. 

ד. זכרו שהמיומנות התנועתית והתובנות יוולדו בהדרגתיות עם הזמן - יהיו סובלניים כי דברים טובים קורים לאט.

ה. הקפידו לקרוא את המאמרים ולצפות בוידיאו בלוגים העולים לאתר, כך תוכלו לקבל הבנה תאורטית מקיפה, שתתמוך בתרגול המעשי.


ו. זכרו שלימוד עקרונות התרגול והטמעתם הם הדבר המהותי והחשוב ביותר ולא הזיכרון התנועתי של התרגול.

ז. הסכימו להיות באי הידיעה, אך דעו שלאורך זמן המודעות שלכם לגוף האנרגטי (הנקרא גם: הגוף הפנימי, רקמת הצ'י או החליפה הפנימית) יתרחב והשפעותיו על גופכם ונפשכם יהיה משמעותי.

ח. כל אדם לומד ומטמיע את הצ'י-קונג באופן מעט שונה, בהתאם למצבו הגופני הנפשי והתודעתי ועל כן, אל תחפשו סדר מובהק בתרגול!
רק הקפידו לתרגל מדי יום שיעור, כי המיומנות נרכשת דרך עשיה מתמשכת והדרגתית.

ט. צרו איתי קשר, שאלו שאלות ואשמח לסייע לכם להתאים את התרגול אליכם. ניתן תמיד גם לקיים איתי מפגש העמקה אחד על אחד להכוונה פרטנית.


למצטרפים חדשים (המעוניינים לתרגל עצמאית) מומלץ להתחיל עם השיעורים הבאים - לחצו כאן.

bottom of page