top of page

יתרונות התרגול באונליין!

עולם האונליין מביא איתו המון יתרונות וזה נכון גם לגבי הצ'י-קונג. אני זוכר שבתקופת הקורונה לפני כ-4 שנים אפילו לא עלה במחשבתי האפשרות ללמד באונליין. אבל הנה זה קרה. אז הנה כמה דברים חשובים שיש לדעת לגבי תרגול האונליין (בדגש על הפלטפורמה שלי) והאם זה מתאים לכם:


1. אפשר לתרגל מכל מקום, בכל זמן וכך בעצם להטמיע את התרגול ליום יום שלכם. למעשה אין יותר 'תירוצים', כי לא צריך לנסוע רחוק, אפשר לתרגל מהבית או מהמשרד, המורה לא מבטל שיעורים, לא צריך לעזוב את העבודה מוקדם וכו'. אז הורדנו את העניין הזה מהפרק.


2. האפקט המצטבר של התרגול נבנה בקצב אחר לחלוטין. לתרגל בתדירות גבוהה, יוצר תהליך משמעותי שנבנה בהדרגתיות. במשך שנים לימדתי הרבה תלמידים פרונטלית, אבל רק אחוז קטן מהם תירגל מעבר לשעות האימון. כך ש-4 או 8 שיעורים בחודש לא באמת מעניקים את אפשרות למתרגל לייצר שינוי משמעותי במצב הגופני-תודעתי שלו ו/או להבין לעמוק את האומנות. עדיף ורצוי לתרגל קצת כל יום. האונליין מאפשר זאת.


3. ומה אם אני מתרגל באופן שגוי? שאלת השאלות! אז התשובה היא פשוטה. צ'י-קונג היא לא אומנות לחימה שצריך בן זוג, ולא עומדים על הראש כמו ביוגה, התרגול נעשה בעמידה, בתנועה הדורש מרחב קטן ובישיבה. אין באמת 'טעויות' בצ'י-קונג, ככל שאנחנו נעשים יותר מודעים לגוף שלנו, למבנה שלנו, הגוף יתקן את עצמו. הנזקים האפשריים מתרגול 'שגוי' כמעט ולא קיימים. אז כן, תמיד טוב שמורה מסתכל ומתקן, כי לא תמיד כולם מודעים לעצמם, אבל גם לזה יש פתרונות נוספים. אני מאפשר לתלמידי לשלוח לי סרטונים שאראה כיצד הם מתרגלים, עושה מפגשי אחד על אחד בזום כשצריך ועוד. בקיצור, מי שיתרגל באופן שוטף, יקשיב להנחיות בשיעורים ויהיה קשוב לעצמו, ילמד לנוע נכון יותר.


4. אבל מה עם הצ'י הקבוצתי? עוד משפט שאני שומע שוב ושוב... ואכן לקבוצה יש אנרגיה שיתופית, לעיתים המפגש החברתי ולא התרגול הוא החשוב לאנשים. אבל יש לזכור, שצ'י-קונג הוא תרגול אנרגטי הגורם לנו להתכנס פנימה לתוך עצמנו. לכן, בסופו של דבר זהו תרגול המתבצע לבד, אנחנו עם עצמנו - זאת המטרה! יותר מכך, מי שרוצה לחדור למעמקי הצ'י-קונג יגלה שהעבודה המתקדמת המדיטטיבית נעשית רק בפנים ולא בחוץ. לנוע יחד עם קבוצת אנשים משמח את הלב, אבל לא בהכרח מעבר לכך. הצ'י-קונג הוא שער כניסה למימד פנימי ועמוק יותר. ללמוד להיות עם עצמנו לבד, להכיר את עצמנו, להתכנס לדממה. אלו הם דברים שמתרגלים בסולו ולא בקבוצה. אז קבוצה זה נפלא, אבל זה לא הכרחי באמת. וגם תגלו שדרך האונליין אפשר לייצר מפגש קבוצתי אנרגטי, זה אחר, אבל עדיין קיים.


5. אני לא מצליח להתמיד לבד! זהו האתגר הגדול של רוב המתרגלים. כמורה אני עושה מאמצים כבירים לעודד אנשים לתרגל ולעורר השראה. אבל לא תמיד זה עובד. לאנשים קשה להתחייב, להתמיד, להתמסר, לקחת אחריות על עצמם ולפתח משמעת עצמית. לכן, מי שיש לו קושי גדול עם זה יתקשה מאוד לתרגל דרך האונליין או לפחות במודל שבו אני עובד. זה מתאים לאנשים שיש להם את הרצון, התשוקה והמוטיבציה לתרגל, ללמוד, להתנסות ובעיקר להסכים להיות באי ידיעה. כי הצ'י-קונג זה סוג של נעשה ונשמע. צריך להתעדן, להרגיש ואז מבינים מה קורה ומרגישים את השינויים. מי שרוצה תוצאות מהירות, מי שאין לו סבלנות להתמיד, כנראה שזה פחות מתאים לו.14 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page