top of page

יצירת אנרגיה בדאן טיאן - הסבר מפורט על שיעור הבוקר 29.11.2021

היום במסגרת שיעור הבוקר, תרגלנו את התנועה "לדחוס את הכדור" (הנקראת גם לדחוס את הפנינה) בשילוב נשימה הפוכה ונשיפה אקטיבית עדינה שהופנתה לכיוון הדאן טיאן התחתון. לפי המודל האנרגטי הסיני, הדאן טיאן הינו מרכז ההתמרה האנרגטי התחתון, בו התמצית (ג'ינג) מותמרת לאנרגיה (צ'י). עפ"י האלכימיה הסינית, קיימים שלושה מצבי צבירה שונים של אנרגיה או אינפורמציה המרכיבים את האדם, הנקראים שלושת האוצרות: ג'ינג, צ'י ושן (jing, qi ,shen). ג'ינג - מתייחס לאנרגיה המולדת ולקונסטיטוציה שלנו. בכל פעולה מנטלית, רגשית או פיזית אנחנו משתמשים בתמצית המולדת להפקת אנרגיה. הג'ינג הוא כמו מאגר מידע מולד אבל מוגבל כמותית ולכן יש לשמר אותו עד כמה שניתן. שימוש מפורז בג'ינג דרך אורח חיים לא מאוזן ובריא, יביא לכילוי מהיר שלו ולפגיעה ביכולת יצירת האנרגיה בגוף. כחלק מהעבודה הפנימית שלנו, עלינו ללמוד לוסת את הרגשות, המחשבות, הרצונות והדחפים שלנו על-מנת לשמר את הג'ינג. הג'ינג בא לידי ביטוי בגופינו בעיקר דרך נוזלי הגוף, נוזל הזרע, הדם, מח העצם ועוד. מכאן הסיבה מדוע אנשים שמתרגלים עבודה פנימית או אלכימיה פנימית, מתנזרים לתקופות מסויימות בשביל לשמר את הג'ינג, שיהיה מספיק בשביל להתמירו ליותר צ'י (אנרגיה).

צ'י – מתייחס לאנרגיה הביו-חשמלית בגוף, לנתיבי העברת הכוח בגוף ולנשימה. הצ'י משקף את התנועה והתפקוד של כל המערכות הפנימיות בגופינו. הצ'י הוא האנימטור, הכוח המחייה את הגוף. הוא הביטוי לדינמיקה שבין יין ויאנג, הוא כחו החיים הזורם בתוכנו. ככל שלאדם יש יותר צ'י, יש לו יותר 'דלק' שאיתו הוא יכול להזין את הגוף הפיזי, הרגשי והמנטלי. מכאן הסיבה מדוע אנשים שעושים עבודה פנימית, לומדים לוסת את הדחפים והרצונות ולנתב את האנרגיה הזו לטובת הזנת השן (הרוח/התודעה) כדי להגביר את רמת המודעות ולהשתחרר מהסבל של עצמם, מהאגו ולהתחבר למהות גדולה יותר. שן – רוח האדם, התודעה ומודעות היא האספקט הנסתר ביותר בתוכנו. השן קורנת דרך העיניים והיא מגשרת ביננו לבין היקום. היא מאפשרת לנו לתקשר החוצה ולקלוט מידע מבחוץ. היא מורכבת מתת איכויות שונות שיחדיו גם מרכיבות את נפש האדם. בעבודה פנימית אנחנו שואפים ליישב את השן בתוך גופינו, להשקיט אותה ולמנוע ממנה להתפזר החוצה לעולם באופן לא מאוזן. כשהשן מתכנסת בתוכנו היא מגבירה את המודעות שלנו לגוף הפיזי ועוזרת לנו להגביר את יצור הצ'י. את שלושת האוצרות, ניתן להקביל בטבע למערכת היחסים שבין האגם, הנחל והענן או בין הזרע, הנבט והפרח. מדובר על שלושה חלקים המרכיבים את השלם שביניהם מתרחשת אינטרקציה תמידית. האחד הינו התפתחות של השני. כל חלק הינו בעל רזוננס שונה: הג'ינג הכי איטי, הצ'י יותר מהיר והשן הכי מהירה, בדומה לאגם הדומם, לנחל הזורם ולעננים המתחלפים בשמיים בקצב מהיר יותר. ככל שאנו עולים מעלה ברזוננס אנחנו עולים ברמת המודעות. זהו המעבר בין יין ליאנג ומכאן ההרעיון שבהתמרת הג'ינג לצ'י ולשן. ובחזרה לתרגול הבוקר. התרגיל לדחוס את הכדור פועל במספר מיושרים:

1. הורדת מרכז הכובד: הרמה של מרכז הכובד לבית החזה ושקיעתו בחזרה לחלל הבטן (דאן טיאן תחתון). מרכז הכובד צריך לשקוע לתוך הדאו טיאן על-מנת להוביל את הנשימה והמודעות לשם.

2. שקיעה של הנשימה: הרחבה ופתיחה של אזור החזה והסרעפת (הדאן טיאן המרכזי) בכדי שהנשימה תוכל לשקוע לתוך הדאן טיאן התחתון . במילים אחרות, אם אזור החזה והסרעפת יהיו סגורים ומכווצים, הנשימה תהיה שטחית ולא תוכל לשקוע מטה.

3. דחיסה ואיסוף למרכז: תנועה הידיים המצטמצמת לכיוון חלל הבטן, מייצרת משיכה לאזור של רקמת החיבור והשרירים ובונה את הדאן טיאן ('הקליפה הפיזית החיצונית שלו').

4. נשימה הפוכה: שילוב הנשימה ההפוכה מסייעת לדחוס ולמשוך את הרקמות למרכז ולעורר לחיים את הדאן טיאן. הדאן טיאן מדומה לפעמים לגחלי מדורה שהפסיקו לבעור ושיש לנשוף עליהם בקלות בכדי שיתחילו להתחמם שוב. מכאן הסיבה לנשיפה העדינה המתבצעת כמפוח לתוך הדאן טיאן בעת התרגול. מומלץ לקרוא עוד מאמרים בבלוג על הנשימה ההפוכה והבנייה של הדאן טיאן.


לסיכום: כשמרכז הכובד, הנשימה והמודעות שוקעים לתוך הדאן טיאן, האינטרקציה שנוצרת שם מתחילה להחיות אותו ולעורר אותו לחיים. בהמשך, באם הג'ינג מתחיל לעבור התמרה לצ'י (באופן טבעי או באופן יותר מכוון על-ידי פעולות אחרות, עליהן לא ארחיב כעת) נחוש בתחושת חמימות באזור חלל הבטן והגב התחתון. הנשימה היא המפתח ליצירת האנרגיה העודפת הזו ותוצר הלוואי שלה היא חום.


על כן, יהיו ערים לתחושת החמימות בעת התרגול, באם הוא אינו מופיע זה אומר בד"כ שהדאן טיאן וההתמרה של הג'ינג עדיין לא החלה. המשיכו לבנות את הדאן טיאן בעזרת תנועות הידיים, השקיעה של מרכז הכובד, הנשימה ההפוכה והתכנסות של המודעות פנימה.


במידה וקיימת מחלה ברקע, חולשה או שהתרגול מתבצע בגיל מבוגר, יתכן וכבר קיימת חולשה בכמות הג'ינג ועל כן, הוא לא יותמר לאנרגיה עודפת. במקרה שכזה עלינו להשתמש בתרגיל להשקטה של הנפש, לשקיעה לתוך המרכז ולשחרור מתחים עודפים (לשחרר מתח גופני, נפשי ומנטאלי הצורך אנרגיה מיותרת) מצורף קטע קצר של התרגול מתוך השיעור: (ניתן למצוא את השיעור המלא בספרייה הדיגיטאלית, תחת הקטגוריה לבנות את הדאן טיאן)


54 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page