top of page

הרופא חואה טואו ותרגול חמשת החיות

לפני מספר ימים במהלך טיפול בקליניקה, יצא לי לשים מספר מחטי דיקור בגב התחתון של מטופלת, במרחק קטן מעמוד השדרה, לאורך נקודות הנקראות "חואה טואו ג'יה ג'י" בסינית (hua tuo jiaji). נקודות דיקור אילו, הנמצאות לאורך ולצידי עמוד השדרה, נמצאו כיעילות מאוד לטיפול במצבים רפואים רבים, בין היתר כמובן לכאבי גב, ע"י רופא מפורסם העונה לשם "חואה טואו" ועל כן הן נקראו על שמו.


חואה טואו, חי בתקופת שושלת חאן המזרחית, ככה"נ סביב 140 ל 208 לספירה והוא היה חלוץ הכירורגיה בסין ומומחה לצמחי מרפא ודיקור סיני. הוא היה המנתח הסיני הראשון שעליו נאמר שעשה ניתוח לכריתת טחול וקולוסטומיה (ניתוחי מעי). הוא היה אף מומחה בתחומים נוספים, כגון רפואת ילדים גניקולוגיה ועוד. חואה טואו ביצע את הניתוחים באמצעות תרופה מטשטשת/מרדימה אותה ככה"נ פיתח בעצמו, לה קרא מה פיי סאן (mafeisan). משקה אלכוהולי זה כלל בתוכו מספר צמחי מרפא ואת צמח הקנאביס.


למרות היותו כירורג, מדקר והרבליסט, חואה טואו האמין שתנועה היא הכרח לשימור הבריאות. הוא התייחס לגוף האדם כאל ציר של דלת, שלעולם לא נח או עוצר ומכאן האמין שהגוף צריך להמצא בתנועה מתמדת. עבורו תנועה הייתה רפואה לכל דבר, ועל כן צוטט אומר ש: "תנועה היא הסיבה היחידה מדוע השיניים נופלות והלשון לא."


חואו טאו פיתח את תרגילי הדאו יין (dao yin) של חמשת החיות (wu qin xi) לטיפוח הבריאות ולאריכות ימים. תרגילים אלו נועדו לעודד זיעה עדינה ולהמריץ את הדם בעזרת תרגילי תנועה ומתיחה המזכירים תנועות של בעלי חיים. לכל חיה בסגנון חמשת החיות קיים אופי ואיכות תנועה שונה. התרגילים נועדו לחזק את השרירים והעצמות, לשפר את זרימת הדם ולהגדיל את טווחי התנועה של המפרקים.


לצערנו, חואה טואו לא השאיר תיעוד מדויק של התרגילים שהמציא ולכן יש לנו כיום רק מודיפיקציות לתרגילים המקוריים שלו. מספרים שתלמידו המפורסם וו-פו תרגל את חמשת החיות בכל יום וחיי למעלה מ-100 שנה ובהתחשב בתוחלת החיים הנמוכה בתוקפה ההיא, להגיע לגיל מופלג שכזה, היווה 'הישג' משמעותי.


דאן יין -"להוביל ולהדריך את האנרגיה", הינו שם קדום לתרגילי תנועה ונשימה המסייעים לשמור על הבריאות ולהאריך חיים. כיום קוראים לתרגלים אלו בשם צ'י-קונג, אך ניתן לומר שתרגילי דאו יין שמים מעט יותר דגש על מתיחה והארכה מתרגיל הצ'י-קונג הקלאסים. תרגילי צ'י-קונג או דאו יין מהווים חלק מאומנות טיפוח החיים - יאנג שנג 養生.אומנות טיפוח החיים (יאנג שנג 養生) כוללת בתוכה תרגילים לשימור ושיפור הבריאות, כאשר השאיפה באמצעות תרגילים אלו, לאפשר לאדם להאריך חיים (או להגיע לפוטנציאל שלו) תוך שמירה על חיוניות גבוהה. במילים אחרות לשמור על יכולות מנטאליות ופיזית גבוהות למרות ההזדקנות. תרגילי יאנג שנג כוללים תרגילי תנועה (כמו צ'י-קונג) אבל באופן יותר רחב ניתן לומר שאומנות טיפוח החיים, מתייחסת פשוט לשמירה של סגנון חיים בריא.


סגנון חיים בריא על-פי התפיסה הסינית עוסק ביצירת איזון והרמוניה בין הגוף, הנפש ורוח האדם, תוך התאמה של סגנון החיים (תזונה, שינה ועוד...) לשינויי העונות ומקצבי הטבע שבתוכם אנו חיים.

93 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page